Rozhodování na základě intuice nám někdy může zachránit i život. Pomáhá ale i v daleko menších každodenních záležitostech. Na cestě k autenticitě duše a přijímání vedení od našeho vyššího já je neoddělitelným společníkem.

Přepis videa:

Já vás zdravím u dnešního videa. Jak vidíte, tak natáčím venku, tak se předem omlouvám za nějaké zvuky v pozadí, snad to nebude úplně rušivé. Chtěla jsem vám na začátek říct, že od této chvíle budu opravdu dělat, co bude v mých silách, abych zveřejnila jedno video týdně.

A bude to každou neděli večer. Důvodem je to, že mám opravdu hodně témat na zpracování, která mi trochu utíkají. Jak jsem mluvila ve videu o procesu tvorby, tak jasně, ono je důležité, když se téma nějakým způsobem krystalizuje, když si sedne, musí to být integrované. Ale na druhou stranu taky nemůže úplně vyšumět, ale někdy se samozřejmě život stane a není tolik času.

Nicméně teď si ten čas budu dělat, aby mi ta témata, co jsem měla sepsaná, neutíkala a ten seznam je opravdu dlouhý, takže od této chvíle se v každou neděli podvečer můžete těšit na nové video.

Intuice a intelekt

A k dnešnímu tématu jak se rozhodovat podle intuice. Je to důležité téma. A doteď si pamatuji na jednoho klienta, který mi říkal, že má problém právě s tím, že pořád dělá špatné rozhodnutí, že když má možnost, tak si vždy vybere tu cestu, u které se následně ukáže, že nebyla úplně nejlepší.

Proč se člověk neumí rozhodovat podle intuice je v podstatě jednoduché, protože intuice nesídlí v našem intelektu.

Náš intelekt dokáže vyhodnocovat věci, co známe, a rozhoduje se na základě nějakých předešlých zkušeností. Intuice je vázaná na naše Vyšší já a neovlivní jí naše zkušenosti anebo by jí neměli ovlivnit naše zkušenosti, takže není vázaná na naše racionální rozhodování.

Proto se kolikrát může zdát, že intuitivní rozhodnutí v tu danou chvíli nedává smysl. Ta hlava vám to intuitivní rozhodnutí lehce překecá, protože častokrát jste postaveni před volbu. 

Intuice a praktický příklad

A teď vám řeknu úplně jednoduchý příklad: Máte někam jít a hlava ví, proč byste tam měli jít: protože navážete nějaké úžasné pracovní vztahy, že je to důležité pro váš obchod, chystáte se na to 2 měsíce, máte koupené šaty a já nevím, co. Ale třeba cítíte, že se vám nechce.

Hlavou si to okecáte, že je to pro vás přínosné, jdete tam a nakonec se ukáže, že to třeba opravdu byla ztráta času anebo vám ještě někdo po cestě přinejlepším ukradne peněženku. To se prostě stává, že rozhodnutí na základě intuice nedávají smysl.

A proto je pro mnoho lidí v dnešní době, kdy jsme tak zvyklí na intelekt a na rozhodování podle intelektu, opravdu těžké se tak rozhodnout. A je to o odvaze.

Až budete příště stát před nějakou takovou volbou, tak budete muset mít odvahu, abyste se rozhodli jinak, aby vám to ta hlava neokecala.

Navíc je i třeba na tomto příkladu těžké, že se zpětně neoceníte: „Jo, tak ještě, že jsem tam nešel.“ Jedině, že by vám to pak řekl někdo z těch účastníků, který byl na té akci: „Ježíš, ještě, že si tam nebyl. Stejnak to byla úplná ztráta času.“ V tom případě by se vám zvalidovalo, že ta vaše intuice byla správná. Ale samozřejmě, že vám někdo neukradl po cestě peněženku, to se v životě nedozvíte, že by vám jí jinak ukradl, prostě musíte věřit té volbě, že to bylo správné.

Intuice a srdeční čakra

Nicméně tohle je cesta, jak začít naslouchat hlasu svoji duše. Musíte tomu věřit a neřešit to v té hlavě. Kdybyste měli lokalizovat, kde sídlí duše, tak kde by to bylo? V intelektu, v mozku, kde vlastně připisujeme sídlo našemu intelektu, tak tam by to asi nebylo, že jo?

Takže duše sídlí v srdci.

Když se podíváme na základní čakrový systém, tak víme, že srdce a intuici má na svědomí naše srdeční čakra.

Jestliže máte problém s tím, že jste pořád v té hlavě a opravdu máte problém vypínat to i v těch meditacích a pořád všechno propřemýšlíte, tak vy to potřebujete vybalancovat. Vy potřebujete začít směřovat tu energii do srdce.

A teď tím nemyslím nic extra růžového, duhového a nevím, jak barevného ve smyslu nějaké naivity, že tady mluvíme o lásce a tak, ale tady mluvíme o nacítění si na svoji duši. A tam musíte začít směřovat tu pozornost.

Jak rozvinout intuici

Jak to uděláte? Na Youtube je v angličtině spousta meditací na podporu jakékoliv čakry. Takže když si vygooglíte „heart chakra meditation“, tak vám toho vyjede spousta a možná i česky. S meditacemi v češtině nemám zkušenost, ale jsou meditace, které můžou podpořit tuto oblast a taky rozvinutí intuice.

Jsou různé zvukové frekvence, které si můžete pouštět, když něco děláte, a které působí na tuto oblast. Není to meditace v tom původním smyslu, ale i tak to můžete podpořit. Takže v podstatě vašim úkolem je, abyste si začali vyhledávat, co všechno obnáší rozvinutí srdeční čakry. Nebo co všechno můžete udělat pro rozvinutí srdeční čakry.

To cítění a najetí si na rozhodování podle intuice je hezkým důsledkem. Jestliže nejste v této fázi, tak to tam musíte trošku dotlačit. A čím víc budete naslouchat té duši, budete schopní přijímat nějaké vyšší vědomí. Zároveň jdete na ruku nejenom svému Vyššímu já, že od něho posloucháte inspiraci, ale právě i tomu Autentickému já, kdy začínáte ctít sami sebe tak, jak to zrovna máte a jste schopni se podle toho rozhodovat.

Když si to hlavou nějak překecáte, tak je dost pravděpodobné, že se nerozhodujete v zájmu rozvoje svoji duše a v zájmu plánu svoji duše, protože ona ví, že jo. 

Intuice a emoce

Je důležité ještě připomenout a připomínám to častěji, že intuice není emoce.

Intuice je pocit, ale není to emoce.

To už jsou nuance, které si lidé často pletou. Emoce a myšlenky jsou zrádné úplně stejným způsobem. To neznamená, že je máme ignorovat a už vůbec ne potlačovat, to je nejhorší, ale ani emoce a ani vaše myšlenky nejsou vašimi nejlepšími rádci.

Takže intuice je pocit. A jak ho začít víc poslouchat, tak to se musíte naučit skrze otevřené srdce. Je to abstraktní. Je to něco, co získáte přes zkušenost. Nemluvíme o tom, že je to informace, kterou si přečtete, musíte to praktikovat.

Určitě není špatný nápad nějakou dobu pravidelně dělat meditace, ale zachovejte se podle toho i v tom každodenním životě. Je hezké, že budete sedět v meditacích na otevírání srdce, ale začněte se podle toho rozhodovat. Nenechte tu hlavu, ať vám to okecá. 

Důležitost zklidnění mysli

Taky je vůbec zajímavé, jak si lidé myslí, že se tou hlavou vymyslí milion věcí. Já nevím, jestli jsem přemýšlením někdy vymyslela něco úžasného. Když to bylo něco úžasného, tak vás to napadne a je to instantně hotové. Nemusíte o tom přemýšlet. Je to takhle jako lusknutím prstů. Takhle chodí ta informace.

Ale jestli se furt v něčem motáte: „A já nevím a to a to.“, tak jste úplně na špatné odbočce. Co můžete v té chvíli udělat je jít do ticha, do meditace. Nemusí to být ta vedená meditace na otevření srdce.

Vašim cílem je zklidnit tu hlavu, abyste slyšeli duši. A to můžete udělat skrze úplně běžné meditace, kdy si sednete do ticha a soustředíte se na dech. Protože dech je něco, co taky nevymýšlíte, takže se na to můžete soustředit a zároveň vás to ukotvuje v té meditační praxi.

Takže jestliže hledáte cestu, jak rozvinout intuici a jak jí víc naslouchat, tak tou cestou je, že přenesete tu pozornost z hlavy do srdce. A já vám přeji hezký týden a budu se na vás těšit příště.