Synchronicity jsou sled jednotlivých událostí, které ve výsledku dávají smysl naší osobní zkušenosti. Do jaké míry se nám dějí, je dané tím, jak moc nasloucháme své duši a jsme ochotni jít si svou cestou, i když je to někdy obtížné. A co když se vám stávají a vy si jich pouze nevšímáte?

Přepis videa:

Synchronicity máme všichni rádi. Když se nám dějí synchronicity, tak máme důkaz, že jsme na správné cestě, že se nám daří a že to prostě s tím Vesmírem funguje tak, jak má.

Synchronicity jsou sled událostí, který zpravidla mívá smysl jen pro nás, a interpretujeme ho skrze vlastní unikátní zkušenost.

Synchronicity nejsou nic, co by se dalo objektivně zanalyzovat, vědecky prokázat, prostě to nejde. Můžete se samozřejmě dohadovat se skeptikem o tom, zda to jsou jenom „náhody“, ale pro vás to má osobní význam. Samozřejmě, že to nejsou „náhody“: kdo vědomě využívá zákon přitažlivosti, prostě je spirituálně založený člověk, tak ví, že to jsou znamení, ukazatele cesty, a když jdete po té správně cestě, tak vám Vesmír jde na ruku. Samozřejmě, neexistuje jenom jediná správná cesta. Ale dejme tomu, že máte různé cesty, které jdou směrem rozvoje vaší duše. A když se vydáte po těchto cestách, tak vám ty synchronicity prostě půjdou na ruku. 

Jak vnímat synchronicity?

A teď jde o to, jak jste vnímavý. Dostala jsem tady na Youtube výborný dotaz (a děkuju vám za něj). Jedna paní se ptala, jak zvýšit vnímavost synchronicit – že nevěří, že by se jí neděly, ale nedaří se jí je vnímat.

Ono je i možné, že se vám nedějí – nejdříve bych chtěla pokrýt tuhle možnost.

Synchronicity se dějí hlavně lidem, kteří něco dělají.

Když nestojíte na místě, když prostě neustále chodíte za svoji komfortní zónu, zkoušíte něco nového a nesetrváváte dlouho v situaci, která je vám nějakým stylem nepříjemná, a víte, že ta situace by si zasloužila nějaký vývoj.

Synchronicity se opravdu stávají těm lidem, já to nazývám, že „střelcům“. Oni nemají takový problém se životními změnami, jsou to prostě střelci, kteří ani nemají zas až takový problém se sebeanalýzou, že zhodnotí, že třeba nějaký jejich chování nebo i myšlení nebylo úplně košer a nebylo v zájmu k té nejlepší cestě, na které by mohli jít, a prostě to změní. A jakmile to změní, tak to vlastně nakopne další úroveň synchronicit.

Synchronicity a komfortní zóna

Třeba úplně každý předtím, než dá první video na Youtube, tak má blok. Jasně, že to nikdo nechce dělat, nikdo se nenarodil k tomu, aby se veřejně vystavoval a čelil kritice, protože to je to, co se vám tady okamžitě stane. Lidé jsou opravdu různí, ne každý je milý. Tímto způsobem vás Vesmír otestuje, že vám dá do cesty takové lidi. Takže nikdo nechtěl zveřejnit své první video na Youtube. Vždycky tam byl strach, vždycky tam byla ta obava. A samozřejmě ten strach vyplýval právě ze strachu, že člověk bude odsuzován, že bude nemilován, že nebude přijat. A to jsou všechno stíny, které si člověk musí zpracovat.

Jakmile překročí tu komfortní hranici, prostě jde do toho, dá tam to první video, tak každé další video je komfortnější. A poté, když je profesionálnější a umí v tom chodit, tak ani ta zpětná vazba už není tak drsná. No proč? Protože Vesmír vás už nemusí tak testovat jak u toho prvního videa. Je to taká ironie, že nejvíce vám to dá zabrat na začátku. 

Synchronicity a léčení stínů

Ale jde o to, že prostě i ten člověk udělal z energetického hlediska obrovský skok. Tím, že tohle překročil, odstranil si nějaké bloky a šel té cestě více naproti. A tím stylem se mu mohli v té oblasti rozjet synchronicity.

Takže hodně je to o tom, jak jdete na té cestě, jestli jste aktivní nebo jestli, dá re říct, pouze vyčkáváte.

Takovou nejotravnější vlastností některých spirituálních lidí bývá to, že čekají, až jim to Vesmír zařídí, až jim zařídí všechno. Ale je nutné opravdu pochopit, že ten první krok je na nich. Vesmír vám to třeba potom ulehčí, ale nebude za vás nic dělat.

Když to hodím do absurdní situace, kdybyste byli nezaměstnaní, ale potřebovali byste peníze, seděli byste doma a nehledali si žádnou práci, vůbec se třeba nějak sami nevzdělávali a prostě čekali, až se to nějak stane: tak co si myslíte, že se stane? 

Z nějakého důvodu vám tam může přijít nějaký příbuzný a nabídnout vám sám od sebe práci, ale většinou to prostě chce z vaší strany aspoň nějakou aktivitu, aspoň v tom, že musíte těm příbuzným dát vědět, že tu práci vůbec hledáte. Jako rozumíte, jo? Bez aktivity to nejde. S tím taky souvisí i zákon přitažlivosti, je to dobrý v angličtině, protože to je „law of attraction“ a v tom „attraction“ je totiž slovíčko „action“.

Intuicí vedená akce

Nefunguje to tak, že budete jenom sedět a na něco usilovně myslet. To by byla troufale zjednodušující interpretace zákonu přitažlivosti. Opravdu je tam důležitá ta akce, ta intuicí vedená akce.

Jakmile půjdete do intuitivně vedené akce, budou se vám stávat synchronicity.

To jsme pokryli tu první možnost – že se vám synchronicity vůbec nestávají. 

Synchronicity a práce s myslí

A jestli si myslíte, že tu intuici posloucháte, umíte hezky jít do toho svého životního „flow“, v podstatě jste spokojený a šťastný člověk, a teď je jenom ta otázka, jak více synchronicity vnímat. Tak to se týká práce s myslí, je to otázka soustředění, je to otázka okamžiku „tady a teď“, je to otázka toho, jak si to umíte užít.

Ve stavu mentálního chaosu nebudete vnímat ani intuici, ani synchronicity. Rozumíte? Musíte absolutně přijmout situaci, která je teď. I když se vám nelíbí, i když jí chcete změnit, musíte ji absolutně přijmout. A v ten okamžik, kdy se s ní aktivně nedá nic dělat, tak proti ní nebojovat. Ani myšlenkově, ale opravdu být vnímavý, být soustředěný a být pozorný.

To je také důvod, proč začalo tolik lidí v moderní době meditovat, i vrcholových manažerů a velice úspěšných lidí. Meditace je o soustředěnosti a vnímavosti. Vaše smysly jsou někde úplně jinde, dokážete udělat dobré rozhodnutí a dokážete ho dělat rychle.

Naučte se nudit

A jakmile budete takhle vnímavý, tak vám ty synchronicity neutečou. Stává se, že lidé jsou v hlavě opravdu zaneprázdnění něčím úplně jiným a nedávají pozor, co se kolem nich zrovna děje.

Můžete se na to kouknout, i když jedete dopravou. Když jedete dopravou, tak všichni koukají do mobilu. A víte, co? Ono je to jedno, jestli koukáte do mobilu nebo do knížky. Ani v jednom případě nevnímáte, co se kolem vás děje. Tak jak si třeba můžete všimnout nějaké synchronicity, nějakého znamení? Neříkám, že se do toho nikdy nemáte koukat. Tak ale nemůžete čekat, že si vlastně něčeho všimnete.

Jestli jste tak naučení, že ať děláte jakoukoliv činnost, kterou pokládáte za nudnou a řešíte u toho nějaké vlastní rozptýlení, ať už je to teda ta kniha nebo mobil, tak je to zvyk, který je trvale škodlivý.

Naučte se nudit – nehledejte rozptýlení kdykoliv nemáte „co dělat“. Místo toho vnímejte své okolí.

Nemůžete se plně soustředit na to, co se kolem vás děje a zároveň se plně soustředit na to, co třeba zrovna posloucháte nebo čtete. Samozřejmě, když si pustíte hudbu, která je jenom opravdu doplňková, tak můžete.

Trénování vnímavosti a všímavosti

Jestliže je ve vašem zvyku hledat jakékoliv rozptýlení při něčem, co trošku zavádí nudou, tak to odbourejte. Naučte se nudit – prostě buďte vnímavý k tomu, co se kolem vás děje. Je to tak jednoduché.

Jestli se vám stávají synchronicity, je to půlka vítězství. To je ta těžší část. Soustředění na „tady a teď“ je dlouhodobá práce. Ale jestli vám o to opravdu jde, jestli vám opravdu jde o to žít plnohodnotnější život, tak ve výsledku se tomu stejně nevyhnete. V dnešní době mnoho filozofů, spirituálních lidí mluví o okamžiku „tady a teď“, jak se k němu navracet a jak s ním pracovat, takže není problém najít si k tomu další informace.