Přirozeně tíhneme k hledání pravdivých informací. Jak jsou ale informace pravdivé v závislosti na osobních zkušenostech a interpretaci? Jak se má spirituální aspirant vyznat v přemíře informací? Schopnost rozlišení, co je pro vás přínosné a co ne, se vyvíjí stejně dlouhodobě jako naše intuice a úzce s ní souvisí.

Přepis videa:

V dnešním videu se vrátím k tématu rozlišování: vy něco říkáte, ale někdo říkal něco jiného a co je teda pravda. 

Co je absolutní pravda

Tak za prvé:

Absolutní pravda je soubor všech individuálních perspektiv a zkušeností.

Takže po absolutní pravdě až tak nemusíte pátrat, protože ona existuje. Ale těžko vám jí řekne jeden jediný člověk, toho se vždy můžete ptát na jeho interpretaci a na jeho zkušenosti. A to je to, co vám já předávám: moje interpretace a moje zkušenosti. Najdou se lidé, kteří mají s meditacemi a se spiritualitou špatné zkušenosti, to jsou lidé, kteří do toho šli špatným způsobem. A špatné zkušenosti jsou zkušenosti, které vás posouvají dál.

Takže to, že máte nepříjemný zážitek s meditací nebo s astrálním cestováním neznamená, že celá spiritualita je špatná. Samozřejmě, že ne. Je to pro vás ukazatel, že máte v sobě nějaké nevyřešené téma. 

Jak rozpoznat člověka, který mluví pravdu

Takže opravdu záleží na tom, koho se ptáte. A v dnešní době je vlastnost rozlišování extrémně důležitá, protože na jakékoliv téma si na internetu najdete protichůdní názory. V podstatě si udělejte názor, jaký chcete a na internetu na to najdete podpůrné důkazy. Takže jak rozlišovat? Těžko se to dá říct i podle toho, jak to cítíte. Řeknu vám jednoduché pravidlo: Když ten člověk, co něco tvrdí, je plný očividné zášti, předsudků, odsuzování a je nenávistný, tak takový člověk mi nemá co dát. Může to být jeho pravda (interpretace), může to být jeho zkušenost, ale nedává to smysl na cestě poznání. Takže to je pro mě hodně velký rozlišovací bod. A když jste samozřejmě napojeni na svou intuici, tak cítíte, co je správné a co ne a co dává smysl.

Ale pozor: Jak jsem řekla ve videu o intuici a impulsu, tak ta intuice pocitově nemá nic společného s emocemi, protože emoce dokážou být úplně stejně tak zrádné jak myšlenky. Nedá se jim věřit, dokud to člověk nemá nějakým stylem pod kontrolou. Takže pro mě ten hlavní bod rozlišování je, kdo šíří tu informaci. Jestli je to člověk, který má očividně zraněný vnitřní dítě, ta kompenzace z něho úplně tryská, tak já nebudu sloužit jako jeho kanál pro rozšiřování ne moc dobré energie. To je takový základ.

Když si chcete být z dlouhodobého hlediska jistý v rozlišování, tak vám nezůstane nic jiného než jít cestou seberozvoje, spirituality a intuice. Tady to prostě lehčí nebude, když hledáte nějakou pravdu. Hodně věcí si musíte sami ošahat a prožít a pak na to získat nějaký náhled. 

Seberozvoj v rozlišování

To, co je špatné a co se děje ve spirituální komunitě je to, že spirituální lidé mají tendence inklinovat k informacím, se kterými rezonují. To, že s něčím rezonujete, znamená, že už to máte ve vědomí, akorát jste to ještě třeba neformulovali do slov. A taky to znamená, že s autorem té informace se plus mínus nacházíte někde ve stejné vědomostní skupině. Je to o úrovni vědomí, takže jste někde okolo toho autora. 

Co se týká spirituálního rozvoje, tak vám doporučuji, abyste vyhledávali informace, které s vámi nerezonují.

Nejlepší jsou vůbec informace, které ve vás vyvolávají vztek. Protože když něco ve vás vyvolá vztek, tak to znamená, že vy si v sobě musíte něco zpracovat a s tou informací to nemá nic společného.

Takže jsou to pro vás výborné ukazatele, které vám dokážou vytyčit ty body, abyste si zase mohli zvýšit vědomí. S tou informací to nemá nic společného. Ta informace může být špatná, ale když už to máte zpracované a přijedete k nějakému videu, kde se třeba bude tvrdit, že: „Druhá světová válka vůbec neproběhla.“, tak vás to ale nerozčílí. Tak si řeknete: „Hm.“ a nebudete tomu věnovat pozornost. Živíme to, čemu věnujeme pozornost. I těmi palci dolů, co byste tomu videu chtěli dát. Takže tam nebude ten emocionální spouštěč. To je výborný pro spirituální rozvoj. 

Naopak řešte situace, které s vámi absolutně nerezonují, a to tím způsobem, že to ve vás vyvolá emoci. Ale když už jste v pohodě, takové ty spouštěče u jiných informací, které nepokládáte za správné, nemáte. Necháváte ty lidi žít, ať si říkají, co chtějí.

Spirituální učitelé

Je fajn vyhledat si spirituální učitele nebo nejlépe mistry, kteří neříkají jen to, co už prostě intuitivně víte. Ono je to mnohokrát o tom, že někdo vám dá jen doslov toho, co vy už intuitivně víte, akorát jste to ještě neformulovali.

Važte si lidí, kteří vás s nějakou informací opravdu překvapí. Kdo vám dá ty „aha momenty“, tak u toho se můžete učit. Protože je o ničem pořád sledovat nebo číst to jedno a nějaké autory, u kterých si jenom potvrzujete to, co už intuitivně víte.

Jestliže chcete růst, hledejte informace, které nevíte, které vám dají „aha momenty“.

A myslím si, že dnešní doba naplněna informacemi na internetu je pro to ideální. Protože v dnešní době si lidé, spirituální učitelé, spirituální mistři, osvícení lidé moc dobře uvědomují, že je potřeba dělat tuto práci velice veřejně, že už není na místě dělat to na svém písečku pro 5 nejbližších lidí, že už ta doba pokročila a vědomí lidí je na to připravené. 

Takže hledejte, pátrejte, ale neomezujte se na to, co s vámi rezonuje. Může to být občas hezké pohlazení, ale neupínejte se k takovým informacím jako ke svému spirituálnímu růstu, protože vám to nic nedá. Potřebujete něco, co vám dá něco nového. Jestliže nejste osvícení, v tom případě už si můžete dělat, co chcete.