Stín je naše nevědomí. Každý ho máme a lišíme se pouze množstvím témat, které v něm máme uložené. Práce se stínem spočívá v odkrývání témat, které jsou v něm uložené. Poté se člověk se stává šťastným.

V nevědomí jsou uložené vzorce chování, myšlení a strategie přežití, o kterých nemáme vůbec ponětí. Když nějaký vzorec odhalíme, dostáváme ho z našeho nevědomí do vědomí, a tam s ním lze pracovat a měnit ho.

No jo, ale jak tedy přijdeme na to, co je v nevědomí, když ze své podstaty o tom nemůžeme mít vůbec ponětí?

Práce se stínem

Přepis videa:

Ahoj. Já jsem Jana Mucherl a vítám vás u dalšího videa na téma práce se stínem. Nejdřív vám řeknu, co není práce se stínem. 

Co je práce se stínem. Co je stín.

Práce se stínem někdy bývá zjednodušována. Má se za to, že náš stín vyjadřuje naše negativní vlastnosti, že někdo je třeba náladový, někdo je agresivní, takže je to náš stín. Ale když se v tomto kontextu bavíme o práci se stínem, tak to není pravda. 

A co je to stín? Stín je naše nevědomí. Všechno, co je v našem vědomí, tak jsme si toho vědomi. Tudíž o tom víme, známe to a chápeme tu příčinu. Můžete si představit, že je to na světle, máme na to posvíceno, protože je nám to jasný. 

A pak je tady obrovská spousta věcí, které jsou v tom stínu. To jsou naše motivy, vzorce chování, vzorce myšlení. A se stínem se to má tak, že funguje jak autopilot. 

My mylně vykládáme to, kdo jsme, za to, jak nás náš život, naši rodiče, společnost a škola nějakým způsobem vytvořily. Není to stejné. Tyto vzorce chování a naučené strategie přežití jsou v tom stínu. 

A dokud je nevytáhneme na světlo, tak nás plně automaticky ovládají. A spirituální vývoj nebo spiritualita není o ničem jiném, než o postupném odkrývání toho stínu a o zvyšování svého vlastního vědomí.

Naše automatické jednání a reakce často pocházejí právě z našeho nevědomí (stínu).

Když to vezmu úplně do maxima, tak když budete mít vědomí na takové úrovni, že chápete všechno ohledně vašeho života, ohledně vašich pocitů, ohledně vašich myšlenek, dosáhnete osvícení. To je absolutní vědomí.

A i vědomí lidé mají hodně stupňů, protože všichni jsme někde na ty vývojové rovině. Nikdo není perfektní, protože kdybychom byli, tak tady jednoduše nejsme. Lišíme se pouze v tom, jak moc nás naše stíny (tedy nevědomí) ovládají.

Spirituální vývoj. Dobrá stránka našich stínů.

Ve stínech samozřejmě nemusí být uloženy jen negativní vzorce. Naopak tam můžou být skryty naše talenty, tam může být skryto to, co naše duše doopravdy chce a co naše duše doopravdy umí. Proto hodně lidí v dnešní době vlastně ani neví, co by je bavilo, co by chtěli dělat, protože to mají v nevědomí.

Spirituální rozvoj nelze dělat bez vlastní práce se stínem. 

Je to tak dlouhodobá práce, že nelze čekat, že za měsíc si člověk vyřeší všechno (dětství, rodiče, vztahy). Záleží jenom na jedné věci: jak moc jste odhodlaný poznat sebe sama. Je to o sebepoznání, ale v té naprosté čistotě, ne v tom, co máte v nevědomí. Dokud vás ovládá nevědomí, tak jedete na autopilota. A když někdo hodně jedná ze svého nevědomí, tak to poznáte tak, že je třeba agresivní nebo pasivně agresivní. To bývají takové ty hodně nápadné ukazatele, že takhle ne.

Jak začít pracovat se stínem.

A když chcete začít pracovat se svým stínem (s tím nevědomím), tak co máte dělat? Prvním krokem je začít pozorovat své myšlenky a emoce. Ptát se, odkud přicházejí. Jestli jsou opravdu vaše, jestli jsou od někoho převzaté, jestli si to opravdu myslíte. Je to aktivní vytváření si odstupu od svých myšlenek a od svých emocí, protože vy nejste to, co si myslíte. Vy nejste to, co cítíte.

Já vám přeji, abyste se alespoň vydali na tuhle cestu a zkusili si to sami se sebou, jak to na vás funguje.