V poslední době je moderní být spirituální. Být duchovně či spirituálně založený je ale velice široký pojem, který využívá i komerční marketing, který na popularitě tohoto termínu pouze těží. Není nic špatného na tom se takovými věcmi obklopovat, dokud se nám to takzvaně nevymyká z rukou.

Spirituální přístup k životu

Když se bavíme o spiritualismu, naše soustředění by mělo směrovat dovnitř nás samých, nikoliv k externím zdrojům. Duchovní rozvoj či dokonce cestu k osvícení nemá smysl dávat do rukou nikomu jiného než nám samotným.

Více o pojetí spiritualismu v kontextu současné doby ve videu:

Přepis videa:

Ahoj. Já jsem Jana Mucherl a dnes bych se s vámi chtěla pobavit o tom, co to znamená být spirituální.

Tento termín může být hodně zavádějící a dejme tomu, že se spiritualismus dostal v posledních letech i do konzumní společnosti. To znamená, že se nám hodně firem snaží namluvit, že: „Budete víc spirituální, když si koupíte sošku Buddhy.“ Nebo je to o počtu lapačů snů, co máte doma. Já mám tyto předměty taky ráda. Mám vonné svíčky, mám hodně ráda krystaly (ty mají i svoje účinky), a mám ráda i dekorace v tomhle duchu.

Nicméně spirituální člověk se nepozná podle počtu spirituálních duchovních dekorací v bytě, podle počtu přívěšků, který má na sobě a podle stylu oblečení. A ani se nepozná podle toho, že cvičí jógu a medituje. 

Být spirituální – pomůže vám k osvícení cestování? 

Hodně lidí si taky myslí, že na pár týdnů odjede do ciziny a najednou přijde osvícení, a vrátí se úplně změnění. Samozřejmě, že ty cesty a cestování vedou k úplně jinému poznání a je to dobré, ale osvícení vám nezaručí. Takže ani cesty do Peru za šamanem nebo do Indie za jógovou terapií nejsou úplně nutné k tomu, abyste byli pokládání za spirituálního.

Vy to můžete najít i sami v sobě. A tyto výlety opravdu nejsou nutné. Ty slouží většinou k tomu, že si odpočinete. Prostě máte nějakou zaběhlou rutinu (máte rodinu, máte práci) a každý den jste unavení, protože toho máte hodně. Takže když si pak dáte delší pauzu a někam odjedete, tak to má smysl v tom, že minimálně máte čas zabývat se sami sebou. A když k tomu máte nějakého duchovního učitele, který vám k tomu pomůže, je to fajn a má to svůj smysl, ale není to podmínka k tomu, abyste se nazývali spirituálními.

Co to znamená být spirituální?

Takže co to pro mě znamená?

Spirituální člověk je člověk, který je autentický.

Nebojí se vyjádřit svoji pravdu, nebojí se stát za tím, čemu věří i napříč tomu, že to nemusí byt akceptované masovou společností. Nebojí se projevit své city, nebojí se pracovat se svými traumaty a nebojí se to komunikovat dál. To je pro mě spirituální člověk: je autentický a žije tak, jak sám chce a nedává si na sebe masky, který na nás všichni odmalička hází.

Oprostit se od veškerých masek je těžké, nicméně mohli bychom alespoň od těch hlavních. Dám příklad: Nějaký muž vždy rád tancoval jakýkoliv styl tance a u nás to má nějaké stigmata: „Ježíšmarja, co je to za chlapa?“. Nebo muž, co rád vyšívá a na pivě s kamarády by se setkal s výsměchem. Nicméně v tom je ta statečnost, když vystoupí a řekne: „Tak rád vyšívám, co je na tom?“ Je to fakt extrémní příklad.

Na spiritualismus a médiumství se to dá vztáhnout tím stylem, že se nebojím mluvit o tématech, které jsou ještě relativně na nějakých místech tabu. A někdy je to těžké – zvlášť v sociálních situacích, které nás můžou nějakým způsobem dostávat za naše hranice třeba v případě naší rodiny. Ale je opravdu důležité stát si za svým a mluvit svoji pravdu. 

Chyba v projevování autentičnosti

Ale pozor: hodně lidí si to plete s tím, že jsou drzí. Někoho urází nebo někomu ublíží a myslí si, že mluví svoji pravdu. Když budete mluvit svoji pravdu z pozice autentičnosti a tím pádem z pozice srdce, tak nikdy nemůžete někomu ublížit, protože tam to souvisí i se soucitem. Takže je rozdíl mezi tím být drzý (nebo neslušný a bezohledný) ke svému okolí a mezi tím být autentický.

Autentičnost a spojení s duší

Autentičnost taky znamená, že vy jste ve spojení se svou vlastní duší.

A to je to nejdůležitější. Umíte i poslouchat. Víte, kdo jste, nemusíte se na to někoho ptát, nehledáte svůj žádný životní plán, protože ho prostě víte. To je autentický člověk: je ve spojení se svou duší.