Uzemnění je praktika, které by si každý člověk měl být vědom. Citlivější lidé s rozvinutějšími spirituálními schopnostmi si musí dát pozor na to, aby uzemňování nezanedbávali. Na začátku vlastního spirituálního vývoje jsem od své učitelky dostala radu – uzemňovat, uzemňovat, uzemňovat. Nechápala jsem proč a nikde jsem tenkrát nedostala dostatečné vysvětlení. Ale hádejte co – fungovalo to. A bylo to jedním z prvních kroků, kterými jsem dostala svoje schopnosti pod kontrolu.

Co to je uzemnění

Uzemnění je praktika, která blahodárně působí na naši první kořenovou čakru. Ta má na starosti naši potřebu stability, bezpečnosti a jistot. Díky této praktice se kořenová čakra vyvažuje a naplňují se naše základní potřeby bezpečnosti. Není možné dostávat vyšší intuitivní vedení, jestliže nemáme pokryté základní jistoty a ukotvení v realitě.

K čemu je uzemnění dobré

U svých klientů i na sobě samé pozoruji při dostatečném uzemnění důležitou věc – jasnost a soustředěnost. Uzemnění vás ukotvuje v realitě, v přítomném okamžiku. Jedná se právě o existenci „tady a teď“, která v minulých letech získala na popularitě. A když jste ukotveni v přítomném okamžiku a realitě, nenecháváte se ovládat myslí, jak se jí zamane. Máte vždy jasno o vašem dalším kroku.

Znaky nedostatečného uzemnění

 • Nadměrné denní snění
 • Neschopnost se soustředit na jednu věc
 • Člověk tzv. neposedí – nevydrží u jedné aktivity či projektu
 • Odmítání každodenní reality
 • Nezvladatelné astrální cestování
 • V extrémních případech snížená schopnost sociální interakce a běžné komunikace
 • Přehnaná orientace na spiritualismus a duchovno, neochota se zabývat ostatními tématy

Všechny tyto body jsou příznakem toho, že jste orientovaní příliš na horní čakry bez vybudování solidního základu v těch nižších. Kdyby tento stav trval dlouho, bude vám bránit i ve spirituální práci – nebudete schopni se napojit na vyšší sféry. Naštěstí je náprava poměrně jednoduchá a stačí mít na paměti způsoby, jak se rychle uzemnit. A tak, když budete opět někde „ulítávat“, použijte některou z následujících technik.

Jak se uzemnit

 1. Vizualizace

Každý citlivější člověk (tedy všichni, kteří čtou tento blog) by si měl osvojit alespoň jednu vizualizační techniku pro uzemnění. Pouze fyzické činnosti, které zmiňuji níže, nejsou dostatečné. A to z jednoduchého důvodu – v moderní době nemáme tolik času se jim věnovat. Nejjednodušší vizualizací je představit si sama sebe jako strom a svoje nohy jako jeho kořeny. Tyto kořeny pak jdou skrze půdu dolů a spojují vás se zemí v jedno, dávají vám jistotu a stabilitu.

Experimentovala jsem s více způsoby vizualizace, a osobně preferuji a pokládám za nejúčinnější vizualizaci s napojením na zemské jádro. Ve své každodenní meditaci vás celým procesem provádím. A kromě uzemnění vás provádím i procesem vyčištění a ochrany energie. Kdo se mnou pracoval již osobně, tak ví, že těmto třem praktikám se při spirituálním vývoji nevyhne (protože cokoliv trvalého a produktivního lze stavět pouze na solidních základech).

 1. Pobyt v přírodě

Proces uzemňování je v podstatě o spojení naší energie s energií země. Proto pro nás pobyt v přírodě bývá tak přínosný. Mnoho lidí podvědomě cítí, že jim je v přírodě z dobře a že by tam měli trávit více času.

 1. Chození na boso

Chození bez obuvi má přímo fyzický efekt. Nejen, že se vašim chodidlům dostane potřebné reflexní terapie, ale tím, že se nohy boří do hlíny, případně písku, fyzicky umožňujeme napojení energií. Samozřejmě to z hlediska uzemnění nemá význam na chodníku, ale pouze v kontaktu s prostou zemí.

 1. Pití vody

Dostatečné pití tekutin je také předpokladem dostatečného uzemnění. Stejně tak jako je předpokladem pro intuitivní práci celkově. Tekutiny na sebe dokáží navázat energie a ta potom v těle nestagnuje, ale přirozeně proudí.

 1. Zvířata

Ať už péče o zvířata či prosté trávení času s nimi je prospěšné k navázaní vztahu s přírodou. Zvířata lze brát jako prostředníka mezi námi a zemí.

Nezapomeňte, že jakoukoliv fyzickou techniku je třeba doplnit o vizualizaci zmíněnou v prvním bodě. Tu s trochou cviku zvládnete během dvou minut u čištění zubů, čekání na zastávce nebo čekání na ranní kávu. S dlouhodobou praxí se budete cítit lépe, soustředěněji a vaše mysl se začne projasňovat.