Negativní zkušenost se v našem životě přirozeně vyskytuje. V našem životě nejde vždy vše podle našich představ. Život není jen krásný a slunečný. I když při duchovní práci může být život o dost lepší díky vaším osobním vibracím, neznamená to, že se vám negativní zkušenosti všeho druhu budou vyhýbat.

Všechny naše životní zkušenosti nás formují, pozitivní i negativní.

Negativní zkušenost jako náš největší učitel

Musíme mít na paměti fakt, že vše, co nyní máme ve svém životě, jsme si vytvořili. Ale tohle vědomí nám v okamžiku, kdy procházíme temnějším obdobím života, je k ničemu. Na ty nejtemnější období našeho života je proto dobré nahlížet jako na katalyzátory duchovního růstu. I když to oceníme spíše až s odstupem času.

Přepis videa:

Ahoj. Já jsem Jana Mucherl a dnes budu mluvit o tom, jak proměnit negativní zážitky na pozitivní. Když se hodně lidí začne zajímat o duchovno a o svůj spirituální rozvoj, může je zajímat otázka: „Proč se dobrým lidem stávají špatné věci?“ Je pro to víc důvodů, ale samozřejmě život není jenom pozitivní. 

Negativní zkušenost a osobní vibrace

Setkáváme se s negativními událostmi, s traumaty. Teď nemluvím o globální úrovni, je to úplně jiná úroveň. Ale nám osobně se může stát něco nepříjemného.

Výzva je v tom naučit se, jak reagovat na ty negativní věci.

Známý citát říká, že: „Nemůžeme ovlivnit naše okolnosti, ale můžeme ovlivnit nás.“, ale myslím si, že je to pravda tak nějak částečně, protože můžeme změnit i naše okolnosti. A to právě tou změnou v nás.

Zase je to o osobních vibracích, o kterých často mluvím, protože když budete na sobě pracovat, budete mít vyšší osobní vibrace.

Díky zákonu přitažlivosti, který funguje ve Vesmíru, k vám budou chodit zkušenosti jenom z této úrovně. Takže čím budete výš, tak tím k vám budou chodit jako magnet lepší zkušenosti, lepší příležitosti, lepší lidi.

Negativní zkušenost jako start duchovního růstu

Období nějakého duchovního a vibračního růstu bývá odstartováno tím nejtemnějším obdobím. Pro někoho to může znamenat špatné mentální rozpoložení (ať už jsou to nějaké psychické problémy jako je deprese a podobně), můžou to být nějaké traumatické události, můžou to být násilné vztahy.

A můžeme si třeba uvést příklad na domácím násilí. Představte si ženu, která žije v násilném vztahu. Jak jsme mluvili o těch vibracích, tak jelikož ta žena už bude ve stavu, kdy se totálně cítí jako oběť, tak nejspíš bude přitahovat jenom zkušenosti a situace, které jí to dávají za pravdu.

Jestliže nezmění to svoje vnitřní chápání sama sebe, že ve skutečnosti není obětí, že si zaslouží víc, že si zaslouží lásku, a když pak v sobě objeví sebelásku, tak až potom se jí začnou měnit ty okolnosti. 

Nejtemnější období života jako akcelerátor duchovního růstu

Takže na nejtemnější období lidského života můžeme nahlížet jako na akcelerátor duchovního růstu. Představte si, že byste odmalička měli ideální dětství, kdy bylo všechno super a ideální. Osobně neznám nikoho, kdo by se v životě nepotýkal se žádným problémem.

Takže teoreticky je to asi těžké soudit, ale myslím si, že tím pádem tam není moc toho prostoru pro ten růst. Takže na jakoukoliv špatnou událost, co se vám stane ve vašem životě, je třeba nahlížet jako na takové otevřené dveře pro to udělat to jinak. Jako na otevřené dveře pro novou budoucnost. 

Důležitost vnitřní změny

A teď záleží jenom na vás, jak to uchopíte. Každou změnu, kterou chcete vidět ve vašem vnějším světě, nejdřív musíte započat uvnitř. Může to být opravdu cokoliv: vztahy, peníze.

Příklad s penězi je celkem jednoduchý. Představte si, že máte myšlení typu: „Já vždy budu chudý, tohle mi nevychází. Bohatí lidé jsou špatní.“, tak opět je podle zákona přitažlivosti úplně nemožné, aby se vám finančně dařilo.

Nejdřív musíte změnit vaše myšlení, vaše přemýšlení a vaše pocity ohledně peněz, financí a pak to vyléčit. A teprve potom můžete vidět i nějaké externí změny spolu s akčními kroky, které vás dovedou tím směrem. Nicméně jakákoliv změna, kterou chcete vidět ve svém externím světě, musí započat uvnitř. 

Negativní zkušenost a spirituální probuzení

Všichni léčitelé a všichni, co pomáhají lidem, si prošli nějakým temnějším obdobím, protože to je přesně to, to ti lidé probudí, co jich nakopne a co jim konečně dá ten popud k tomu, aby s tím začali něco dělat a aby své dary použili produktivním směrem.

Takových příběhů jsem slyšela hodně, jako byl ten příklad s tou týranou ženou, kdy se ta žena z toho dostala hlavně svou vnitřní prací. V těch příbězích vždy figuruje hlavně to, že jinak mluví o sobě, jinak se vyjadřuje o sobě, má se ráda jinak. Prostě se odhodlá a udělá s tím i něco externě, že odejde od toho muže nebo z toho škodlivého prostředí. A po nějaké době začne ve finále pomáhat dalším takovým lidem. 

Perspektiva z fyzického já a z Vyššího já

Takže když si vezmete, že teď jste v tom momentě, kdy jste úplně zoufalí (někdo vás bije a je to fakt extrémní situace), tak těžko v tom budete hledat to dobro. Ale když se přesuneme v tom čase a koukneme se na tu ženu, která se z toho dostala a která díky tomu pomohla stovkám jiných žen, tak v ten okamžik si řeknete, že to bylo dobré. A to je právě ta vyšší perspektiva.

To je perspektiva z našeho fyzického já a z našeho Vyššího já.

Co se nám z pohledu fyzického já může zdát jako negativní zkušenost, nemusí být pravdivé z perspektivy Vyššího já.

A všechny tyto lekce jsou ultimátně stejné. Když najdeme sami v sobě sílu na změnu, tak se ta změna bude reflektovat. Tady prostě není jiná cesta, než aby se to nereflektovalo. Vaše vnitřní já se vždy reflektuje do okolí. Není možné se tomu vyhnout. Když na sobě pracujete, tak je to hezký vedlejší efekt.

Význam osobní zkušenosti

Takže je to těžké. Člověk se dokáže koukat na nějaké životní zkušenosti až s odstupem času, protože to prostě není možné. Není možné se na to koukat třeba z perspektivy týraného dítěte, že ta zkušenost byla dobrá. Ale díky té zkušenosti, kterou si prošel, může ve finále dělat v životě něco jiného, než kdyby si jí vůbec neprošel. A může být k užitku úplně jiným způsobem. 

Takže já vám přeji hodně odvahy k tomu, abyste mohli nahlížet na tu vyšší perspektivu. Chce to trošku umění, chce to trošku emočního odstupu, ale vždy to jde. Když to nejde teď, tak to půjde potom. A já vám děkuji za zhlédnutí. Jestli se vám video líbilo, tak nezapomeňte odebírat a těším se na vás zase příště.