Je léčitelství jako obor nadměrně zatížen mýty? Nebo se jedná pouze o fakt, že je společensky více akceptovatelné, když je jakákoliv dobročinná činnost dělaná čistě neziskově? Myslím, že za nejrozšířenější mýty může soubor příčin. Dnes se ale chci podívat na ten nejrozšířenější v české spirituální komunitě – Nesmím za použití mého daru požadovat peníze, nebo mi bude odebrán.

Léčitelství a předsudky

Pro informace, se kterými nesouhlasím, mám jednoduché pravidlo. Nevěnuji jim žádnou pozornost, a tedy svou energii. Ráda bych to udělala i s tímto tématem, nicméně v poslední době jsem se setkala s léčiteli, kterých práce trpí. Až už díky rozšířeným mýtům ve společnosti nebo díky jejich představám o rozdělení poslání a povolání. A to je strašná škoda a plýtvání talentem.

Vaše poslání může být vaše povolání.

Ve videu na rozlousknutí výše zmíněného mýtu jdu metodicky. Snad i vám to pomůže v tom, abyste lidem pomáhali hrdě, bez studu za to, že se živíte tím, co vás baví.

Přepis videa:

Ahoj. Já jsem Jana Mucherl a dnes bych chtěla adresovat ne příliš populární téma hlavně ve spirituální komunitě, protože se týká peněz a obdržování či neobdržování peněz za léčitelskou práci. 

Kdo je léčitel

Jako léčitele pokládám kohokoliv, kdo pracuje s nehmotným světem za účelem léčení lidí. To znamená, že to může být věštec, médium, kartářka, mistr v reiki, šaman, jakýkoliv jiný energetický léčitel, instruktor jógy a tyto „hraniční“ obory. Jsou to pro mě léčitelé, protože pomáhají lidem se sebeléčením. A je to strašně nápomocný a důležitý obor. 

Mýty a předsudky v léčitelství

Já jsem se tomuto tématu nejdřív nechtěla cíleně věnovat, nicméně v poslední době jsem ve společnosti slyšela takových předsudků a dezinformací, že jsem si řekla, že to prostě musím udělat. A nejhorší na tom je, že si to berou osobně právě ti léčitelé, kteří se tím bohužel někdy řídí.

Mýtus: Když si za svůj dar berete peníze, tak vám bude odebrán

Asi nejobvyklejší mýtus, na který jsem narazila, je, že když má někdo dar a bere si za něj peníze, tak mu bude odebrán. K tomu je více aspektů. Za prvé: je to mýtus. Je zajímavé, že jsem hledala jeho původ a na základě čeho si to ti lidé myslí. A bohužel nedošla jsem k ničemu jinému, než k tomu, že si to myslí na základě nějaké lakomosti a závisti.

Když si vezmu minulou dobu, ve které byl člověk, co měl „dar“, takový opěvovaný, byl na piedestalu ve smyslu: „Ježíš, on umí mluvit s druhou stranou.“, byl oslavovaný a ještě mu za to dávat peníze byla úplná pecka. Takže jsem nedošla k žádnému vysvětlení. Opravdu jsem po tom pátrala a nemám žádné vysvětlení.

Je zajímavé, že je to pouze lokální mýtus, protože v zahraničí jsem se s ním vůbec nesetkala. Ohledně zahraničních informací se informuji celkem pravidelně a tohle je vyloženě lokální. Takovou mojí teorií je, že je to trošku způsobené tím, že máme takový pocit, že kdo léčí i fyzicky (doktoři a podobně) by to měl dělat z lásky a úplně nezištně.

Zdravotní péče je u nás „zadarmo“

A je jedno, z čeho žije, ale my po nich vyžadujeme, aby to dělali zadarmo. Dokonce jsem se setkala s tím, že se lidé divili, že nějaký veterinář neošetřil zadarmo nějaká zvířata. Jestliže máte nějaké vztahy s veterináři, tak zjistíte, že oni dělají zadarmo kopu práce, ale není to nic, co by lidé mohli od nich požadovat.

Ta teorie je taková, že my jsme zvyklí na zdravotní péči zadarmo. Samozřejmě, že doktoři nepracují zadarmo, ale pro ty koncové lidi to tak vypadá. Když tam jdeme na vyšetření s nějakým problémem, tak jim nedáváme peníze, takže nám to může dát takovou tu iluzi, že kdo léčí, tak to musí dělat zadarmo.

To je asi jediný důvod, ke kterému jsem došla, jak to mohlo vzniknout, když dáme na stranu to, že nějací lidé jsou lakomí a závistiví. Ale dejme tomu, že to vzniklo v naší společnosti s nějakými stereotypy o jakýchkoliv léčitelských oborech.

Léčitelství a dary

Dalšími důvody, kterými bych chtěla vyvrátit tu tezi, že vám dar bude odebrán, když si za něj budete brát peníze, je, že každý má dar. Vy ho máte taky a i všichni, co se koukáte na toto video.

Jenže nějací lidi se prostě narodí s tím, že ho mají rozvinutější, ale je to z toho důvodu, že na tom těžce makali už v minulých životech. Ani v tomto životě to nemají zadarmo a znova se musí rozpomínat a učit, jak s tím mají správně pracovat a rozhodně to není zadarmo. Vyškolit takové lidi stojí hodně peněz.

Kdybych vám řekla, kolik jsem investovala do svého rozvoje, tak to nejsou malé částky. Stojí to strašně moc času. Není to hned a bavíme se o řádech let, ne o řádech dní a to i tehdy, když se narodíte s tím darem. Dar má každý. Vy ho máte taky.

Takže tady jde jen o to, že jestli člověk není ochoten jít a investovat do toho svůj čas a své peníze, aby se to sám naučil, tak si na to musí zaplatit odborníka.

Je to úplně jednoduché. A máte to tak s každou službou. Když chcete webové stránky, tak máte 2 možnosti: buď se to naučíte dělat sami anebo si na to někoho zaplatíte.

Mýtus: Za léčitelství by se nemělo platit

Další věc je ta, že za léčitelství se vždy platilo. Nikdy to nebylo tak, že jste šli za nějakým léčitelem nebo šamanem a šli jste tam s prázdnýma rukama. Nenosili se peníze, nosilo se všechno, co zrovna bylo zapotřebí, takže zvířata, plodiny.

Nicméně kilogramy rýže jsou mi teď celkem na nic a žijeme v nějaké společnosti, kde musíme fungovat s materiálním světem a s penězi. Teď to tak prostě funguje, takže se platí léčitelům. Když jim donesete dvě kuřata, tak je jim to k ničemu. Je to úplně jednoduché.

Nikdy tomu nebylo jinak, takže o to víc nerozumím tomu, proč vznikl ten mýtus a proč se tak šíří mezi lidmi. On se šíří proto, aby lidé potom řekli: „Ježíš, ten je drahý. To je nějaký podvodník. To je jasné, protože kdyby si za to nechával platit, tak mu ten dar vezmou.“ Prosím vás, je to hloupost.

Kdy se vám váš léčitelský dar může zablokovat

Takže abych se vrátila k tomu původnímu mýtu, že když má někdo dar a nechává si za něj platit, tak mu bude odebrán. Já bych na to chtěla dát svoji perspektivu: je tomu úplně naopak.

Každý, kdo nějakou dobu pracuje v léčitelství, ví, že když si nedává pozor na svoji energii, tak může být dost brzy vyčerpaný.

To znamená, že se šetří, uvažuje, kde je jeho energie potřebná a kde ne. A samozřejmě má za to nějakou adekvátní náhradu nebo výměnu energie. A když se to bude dít, tak se vám ten dar může ironicky zablokovat. Ale není to tak, že vám ho někdo (nějaká vyšší moc) sebere. Je to tak, že když budeme spirituální smysly nazývat darem, že váš dar je strašně závislý na vašem celkovém zdraví a stavu.

A jestliže jste unavení, vyčerpaní, nedáváte si na to pozor, chodíte po světě a jen byste se rozdali, tak se vaše tělo přepne do nouzového režimu. A spirituální smysly nejsou v nouzovém režimu. Takže když se tomu budete dlouhodobě věnovat a budete tomu věnovat fakt hodně času (to neznamená, že jenom sem-tam poradíte kamarádce u kafe), máte kolem toho vybudovanou nějakou svou praxi nebo podnikání a nebudete si za to nechávat adekvátně platit, tak ironicky vaše spirituální smysly můžou slábnout a budou slábnout. A bude to jedna z vašich největších lekcí, protože člověk se musí naučit vážit si samého sebe, svého času a svých schopností.

Léčitelství a dobročinná činnost

A chtěla bych zmínit další věc. Léčitelé pracují zadarmo prakticky neustále. Ať už je to formou nějakých náhodných rad nebo svůj volný čas věnují tomu, že se vlastně pořád učí nebo léčí. A je to způsobeno tím, že jakmile jste v oboru léčitelství, tak je dost těžké rozlišovat vlastní soukromí a profesní život.

Tady to prakticky neexistuje, protože když někdo najde své poslání, tak ho i rád dělá. Ale musí si tam hlídat tu únosnou míru. Hledala jsem cesty, jak to nejlépe spojit tak, aby to byla moje placená profese, moje poslání a i ta dobročinná činnost.

A nechala jsem se inspirovat zahraničními kolegy a kolegyněmi, kteří si vlastně ročně vynahrazují nějaký volný počet hodin pro dobročinnou práci. I já to tak mám, kdyby vás to zajímalo, tak se na webu můžete podívat na můj etický kodex. A má to tak hodně léčitelů. A třeba o tom nikde nepíší tak, jak jsem to napsala, ale dělají to. Nicméně to nefunguje tak, že si vás někdo najde a napíše vám: „Já potřebuji pomoc a chci to zadarmo.“ Tak to prostě nefunguje.

Jenom já sama (ten léčitel) zváží komu, kdy a jak poskytne léčitelské služby.

Je to něco absolutně nenárokovaného, protože tady se těžko budeme chlácholit tím, že všichni lidé jsou dobří a nechtějí to zneužívat. Není to pravda. Lidé se ohánějí tím, že tyto služby by měly být zadarmo, protože jsou „darem od Boha“. A přitom je jim blbé dát za konzultaci tu pětistovku a raději si třeba jdou udělat nehty, to je jedno. Je to o prioritách. Když to ten člověk potřebuje, tak většinou na to najde peníze.

Proč léčitelé potřebují peníze 

A ještě bych vám dala na zamyšlení další perspektivy. Proč ti léčitelé potřebují peníze? Teď si představte, že máte nějakého nadaného léčitele, který má faktické výsledky, lidé za ním rádi chodí, má dlouhou čekací dobu na objednání. A teď si vezměte, že by si za to nebral peníze.

Denně by musel chodit do práce na nějakých 8 hodin, aby se uživil a léčitelství by dělal jen po večerech a po víkendech. A z vlastní zkušenosti vám můžu říct, že to není sranda a není to dlouhodobě udržitelné. A zase jsme u toho bodu, že časem by byl vyčerpaný a nejspíš by mu to přestalo fungovat. Osobně si myslím, že je to naprosté plýtvání talentem.

Jestliže je někdo léčitelem, vidí v tom svoje poslání, prosím vás, nechte si za to slušně zaplatit, ať se tím můžete živit. Svět to vždy potřeboval. Teď to svět hodně potřebuje, protože veřejnost se o to masově zajímá a musí nás být hodně. 

Proč je správné platit za léčitelství

Když se kouknete na nějaké velké zahraniční spirituální učitele, kteří vydávají knihy, publikují, hodně známá jsou andělská média, tak si umíte představit, že to u nich generuje hodně peněz. Když vydáváte knihy, máte kurzy, jste celosvětově známý, tak je to o něčem jiném. Ale furt si myslím, že je to super, protože na co ti lidé využívají ty peníze?

Když se na to podíváte, tak se samozřejmě zabezpečí. Je to normální: všichni musíme kde bydlet, musíme mít nějaké příjmy a v pořádku zabezpečit svou rodinu. Je to naprosto v pohodě. Ale když se kouknete na to, do jakých projektů dávají peníze bokem, tak to jsou neziskovky, záchranné organizace, útulky.

Navíc staví po celém světě svá kontaktní centra. Investují do toho, že oni můžou být lidem blíž. Když jsou známí po celém světě, tak můžou přiletět za těmi lidmi. A bez peněz to neuděláte. Takže ironicky čím máte víc peněz, tím víc můžete rozšířit své možnosti, jak být lidem blíž.

Můžete si po celém světě udělat centra. Viděla jsem to u hodně spirituálních učitelů. Můžou dělat celosvětové semináře a dělají vše možné pro to, aby dosáhli k co největšímu publiku. A když to budete dělat zadarmo, nikdy toho nedosáhnete. Nikdy. 

Léčitelství a změna myšlení

Já bych chtěla, aby si z tohoto videa něco odnesli hlavně léčitelé. A když se díváte na toto video, tak je velká šance, že jste to vy. Nebo jste si třeba ještě nenašli, co přesně je to vaše, ale v nějakém směru chcete pomáhat lidem.

A chtěla bych, aby si sami léčitelé začali vážit svou práci. Nebáli se za to říkat peníze a nesnažili se to omlouvat, že si za tuto práci berou peníze. Jestli nemá být dobře ohodnocen někdo, kdo pomáhá lidem, tak kdo?

Tato změna myšlení je potřebná hlavně u samotných léčitelů, protože mnoho z nich si myslí, že to, co je naplňuje, co je jejich posláním, co je baví, nemůže být tím, co je uživí.

Bohužel, je to takový rozšířený komplex. A je to špatné, protože když si to budete myslet, tak tomu tak bude. Ale já vám stoprocentně říkám, že to, co vás naplňuje a to, co vás baví, může být i vaším posláním. Takže já vám děkuji za sledování, jestli se vám video líbilo, nezapomeňte odebírat a mějte hezký víkend.