Být empat může být poměrně divoká jízda. Alespoň do té chvíle, než se naučíte se svojí energií pracovat. Empatie je základní lidská vlastnost, která nám umožňuje se vcítit do jiného člověka či situace. Jestliže ji někdo postrádá, či ji má málo, pak je takový člověk označený za bezohledného a bezcitného. Zkrátka bude mít problém v běžných sociálních interakcích, ale i partnerských a rodinných vztazích. Bude tvrdit, že problém není v něm/ní, ale v tom druhém člověku (to bych označila jako hlavní projev nedostatku empatie). Proto je důležité, aby každý z nás na empatii pracoval a to zejména v situacích, které nás nějakým způsobem vytáčejí.

Být empat znamená mít aktivní schopnost empatie na maximální úrovni.

A to nezahrnuje pouze vědomé použití empatie např. za situace, kdy místo abyste někoho odsuzovali, vcítíte se do jeho situace. Empat má schopnost nevědomě přejímat nálady, pocity a energie od ostatních lidí. Když s touto schopností nepracuje, není schopen rozeznat, že onen pocit není jeho, ale někoho jiného. Empat je tedy jedním ze směrů projevu jasnocítění.

Jste empat?

Nejradikálnější projev empatů je přejímání emocí a energií ostatních lidí, které poté ovlivňují vlastní stav bytí. Jedná se o nevědomý proces, a tak může být těžké ho u sebe rozlišit. Pasuje na vás některý z následujících znaků?

  1. Náhlé změny nálad. Vracíte se z práce, vycházíte s dobrou náladou, ale než dorazíte domů, máte tak špatnou náladu, že byste jen zalezli do peřin? Po cestě jste si nejspíše něco nasbírali od jiných lidí.
  2. Absolutní únava. Projevuje se náhle a bez příčiny, jakým může být např. nedostatek spánku. Projevuje se i do té míry, že dočasně nemáte energii ani na základní fyzické pohyby. Únava odezní po odpočinku – který tedy může být nutný i sotva pár hodin po vydatném spánku.
  3. Fyzická bolest. Při zhlédnutí fyzického zranění jiné osoby (ať už ve filmu, či reálném světě), zaznamenáváte nepříjemné pocity ve stejné části vašeho těla.
  4. Přebírání fyzických prožitků. Naopak se může stát, že přijímáte i příjemné fyzické pocity. A tak když vidíte maminku, jak hladí své dítě po vlasech, můžete na své hlavě pocítit příjemné šimrání.
  5. Nesnášíte odsuzování či pomluvy. Vždy se na situaci snažíte dívat z více úhlů pohledu. Takže víte, že dotyčný/á vám neříká úplnou pravdu.
  6. Nesoudíte. Jelikož se dokážete do situace ostatních lidí vcítit velice rychle, neubíráte se příliš často k odsuzování.
  7. Cítíte cizí emoce. Bez jakékoliv příčiny najednou cítíte zlost, lásku, radost,… Mylně jste je vydávali za své vlastní emoce, do té doby, než jste je dokázali přiřadit jinému člověku. Po tomto uvědomění emoce naprosto vymizí.

Empaté a léčitelství

Nejlepší léčitelé jsou empati. Jen díky této vlastnosti dokáží lidem poskytnout, co u nich hledají nejvíce – pochopení bez odsuzování. Samozřejmě že za tímto účelem se dají empatické schopnosti používat, až po jejich zvládnutí. Dokud jste bezdůvodně unavení a sbíráte nálady a energie ze svého okolí, nemůžete být čistým kanálem pro plné využití své intuice či jiných intuitivních smyslů.

Každý léčitel musí nejdříve vyléčit sám sebe, než může pomáhat svému okolí. A proto si chraňte svoji energii a naučte se empatii používat účelně. Jestli nevíte, jak s tím začít, stáhněte si každodenní meditaci. Po chvíli praxe budete sami schopni provádět očistu a ochranu své energie.

Na další tipy se podívejte ve videu Jsem empat, jak se mám chránit.