Pochyby jsou součástí lidské povahy a je zcela přirozené na ně narazit. Když se vydáme na pole vlastní spirituality, je však naivní čekat instantní výsledky. Chce to praxi a jednotlivé duchovní techniky zkoušet.

Mnozí lidé očekávají úžasné vize a zážitky z astrálního cestování, aniž by pro to něco udělali. Je to úplně stejně naivní jako jít jednou do posilovny a očekávat vypracované břicho.

A když se to samozřejmě nestane, tak si stěžovat, že to nefunguje a je to blbost.

Spiritualita vyžaduje soustředění a vytrvalost, proto není pro každého. Ale jestli zrovna pro vás ano – zkoušejte a získávejte svoje vlastní zkušenosti.

Přepis videa:

Já vás zdravím u dnešního videa a dnes bych si chtěla s vámi povídat o víře a pochybách. Ten důvod, proč jsem celkem dlouho plánovala natočit toto video, je ten, že se s tím potýká hodně lidí a je to vlastně součást cesty. 

Pochyby a skepticismus jsou normální

Kdybyste nikdy nepochybovali a nebyli zdravě skeptičtí, tak nejste normální. Takže vás můžu uklidnit, že mít pochyby, být i trošku skeptický vůči svým zkušenostem nebo vůči zkušenostem jiných lidí je normální. Já bych nikdy od nikoho nechtěla, aby dal pouze na ty zkušenosti ostatních lidí. 

Proč se lidé obracejí na duchovní cestu

O čem je tato doba? Je o tom, že každý člověk si má sám najít spojení s vlastní duší.

A to je to, co chybí hodně lidem a co je přivede na tuto cestu. Oni mají pocit, že jim prostě něco chybí, že jim v podstatě chybí část sebe samých. A hledají to všude možně v materiálním světě a nenajdou to. A potom se vlastně začínají obracet na duchovno. V tomhle bodě samozřejmě nastávají i ty pochyby, jestli je to pravda, jestli je to skutečné.

A poslouchají spirituální učitele a slyší všechny ty úžasné zážitky, jaký kdo měl vize a jak potkal tohohle svatého a tohohle svatého a říkají si: „No jo, ale tak to není pro mě. Ti lidi mluví nesmysly a já nemám tyto zážitky.“ Takže je to úplně v pořádku.

Spirituální učitelé jsou tady od toho, aby vás třeba navedli na nějakou cestu, aby vám ukázali nějakou metodologii, jak to třeba jde dál, ale aby hlavně dali smysl vaším zkušenostem. Takže to není o tom, že máte někomu bezhlavě věřit, ale je to o tom, že vy máte jít sami a zkoušet, co pro vás funguje, co pro vás nefunguje a podle toho se zařídit. Pochybovat je v lidské povaze. 

Důležitost víry vůči vašim zkušenostem

Dnešní video je hodně o víře. Je to vlastně o tom, že ze začátku, když se vydáme na tuto cestu a když jsme si ustanovili, že to, co již máme v materiálním světě (nehledě na to, jak je to úžasné) nám nestačí a hledáme něco víc, tak v začátcích je to hodně o víře.

Musíte věřit těm zkušenostem dřív, než se vám třeba opravdu stanou.

A já vám můžu slíbit, že ty zkušenosti přijdou a ze začátku tomu můžete věřit, protože když budete k těm zkušenostem a priori přistupovat tak, že tomu nevěříte, že je to stejně blbost, tak se vám to prostě nestane, protože si tam vytváříte mentální blok. 

Pochyby a jak s nimi naložit

Důležité je uvědomit si, že ze začátku po vás ani nikdo nechce, abyste šli do světa a roztrubovali, že je najednou z vás věřící člověk nebo že třeba zkoušíte nějaké meditace a podobně. Ne, ze začátku je to vaše soukromá věc. A proto pro ten začátek doporučuji dát ty pochyby stranou.

Ne pochyby třeba vůči někomu jinému nebo vůči nějakému učení (když se vám něco nezdá, tak na to nedejte), ale pochyby, co má každý sám v sobě, abyste si zbytečně neblokovali ty zkušenosti. Když se spletete, tak je to pouze o tom, že člověk nechce být za blbce. To je ten důvod, proč máme ty pochyby. Ale v těch začátcích jde o tu otázku, před kým byste byli za toho blbce. Sami před sebou? Vždyť to zkoušíte sami pro sebe. Nemusíte to někomu říkat. 

Výsledek důvěry ve vaše zkušenosti

A když budete k tomu přistupovat z té pozice opravdu otevřené mysli: „OK, nebudu to blokovat a uvidím, co přijde nebo nepřijde.“, třeba začnete meditovat, začnete pracovat se svoji myslí a ono se vám dostane odpovědi.

Třeba ne v podobě nějaké úžasné vize, ale v podobě úžasného pocitu, že je tam obnoveno to spojení. Nikdy se úplně neztratí, ale obnovujete si ho ve větší míře. Najednou se začnete cítit líp a víc věcí vám začne dávat smysl. V ten moment se z víry stává důvěra a vědění. Pro lidi, kteří mají plno takových pocitů a zážitků, tam už nejde o víru. To už je o vědění o svém vlastním spojení se Zdrojem nebo s Bohem, s Vesmírem. O vědění o tom, že fyzický svět opravdu není to jediné, o co tady vlastně jde. A z té víry se stává vědění. 

Ego a důvěra

Ale ta víra je v začátcích strašně potřebná. Zbytečně si to neblokujte pochybami. Nikomu nemusíte říkat, co třeba zkoušíte. Nemusí o tom nikdo vědět.

Jestli hledáte něco, co vás má tak naplnit, tak ta cesta vždy vede do vašeho nitra, nikoliv někam jinam.

Opravdu si to zbytečně děláte těžší, když vám tam zasahuje vaše ego a říká vám: „Je to blbost. Ty se nikdy nenaučíš meditovat. Ty se v životě nenaučíš dělat tohle a tohle. Není to pro tebe.“ Všechno je to vaše ego. V těch začátcích je ta vaše práce o tom odsunout ho pryč. 

Pochyby a důležitost získávání osobních zkušeností

Jak budete postupovat a už budete mít za sebou víc té práce, tak jak jsem vám říkala, změní se vám ta víra na vědění a pak už samozřejmě musí člověk filtrovat ty zkušenosti: co pochází z toho ega a co opravdu pochází z intuice a z našeho napojení na naše Vyšší já. O tom třeba bude řeč někdy jindy, ale dnes jsem chtěla zmínit ten začátek té práce.

Pochyby jsou normální, dokud nezískáte vlastní zkušenosti. Jděte po tom, ať získáte vlastní zkušenosti.

Jestli jste četli miliardu duchovních knížek, posloucháte miliardu duchovních videí, tak je to super, protože vám slouží jako vodítko k tomu, co je možné a co není možné a jak by třeba mohly vypadat ty vaše zkušenosti. A dávají smysl vašim zkušenostem, když pak někoho posloucháte a říkáte si: „Jo, tak jsem to měl. Zažil jsem to. Tak to mám.“

Je to nesmírně cenné, ale když se budete pouze vzdělávat, tak nezískáte svoje vlastní zkušenosti. Vy to musíte dělat. Musíte vzít ty duchovní praktiky a používat je v každodenním životě. Jestli někdo chce začít pracovat s tou myslí, začít rozlišovat vliv svého ega, tak s tím musí začít něco dělat. Nepřijde to úplně samo. Ze začátku je úžasným způsobem meditace. A těm zkušenostem, co získáte a budete je cítit v meditaci (a většinou ještě potom, protože to má nějaký doznívající efekt), tak je jim nutné věřit. A čím častěji se budete k tomu vracet, tím se upevňuje ta víra, až se z toho stane právě to vědění. 

Já chápu, že ty začátky bývají kostrbaté. A není to pro každého, ale tyto videa neposlouchají lidi, které by to nezajímalo. Takže jestli vás to zajímá, běžte do sebe, zkoušejte a zkoušejte, až sami přijdete na tu svoji vlastní zkušenost. A já vám přeji hezký den a uvidíme se u dalšího videa.