Flexibilita znamená být ohebný na všech úrovních bytí. Když tuto vlastnost ztělesňujeme, nepřekáží nám v naší autentické cestě nefunkční naučené vzorce. Ve videu je i propašovaný vhled do energií tohoto roku, které mají s flexibilitou mnoho společného.

Přepis videa:

Já vás zdravím v parném létě a vítám vás u nového videa na téma, jak je důležité být flexibilní. Flexibilní myslím ohebný na všech úrovních bytí. Fyzickou úroveň bytí si s dovolením nechám na další video a pojďme se bavit o té mentální, spirituální a emocionální úrovni.

Flexibilita a proměnlivost jako jediná jistota

Asi jste už určitě slyšeli, že jediná jistota ve Vesmíru je ta, že žádná jistota neexistuje.

Veškerý směr Vesmíru, Boha, naší existence spočívá v rozpínání.

Je zde neustálý vývoj. A je to vlastně to, co musíte udělat, jestliže chcete být úspěšní spirituální aspiranti. Jestliže to se spiritualitou myslíte vážně, chcete prostě dosáhnout osvícení a je to absolutně validním cílem, že tady prostě nechcete být v příštím životě (jestliže to nebude nutné nebo jestliže se tak nerozhodnete), tak je opravdu nutné být flexibilní. 

Flexibilita a otevřená mysl

A tato vlastnost jde daleko za to mít otevřenou mysl. Ono se říká, že: „Mějte otevřenou mysl.“ A hodně lidí si myslí, že jí má, dokud se vlastně nesetkají s něčím, co konfrontuje tu jejich otevřenou mysl. To se projeví tak, že třeba vám někdo řekne: „Jo, já mám otevřenou mysl. Akorát ohledně této věci potřebuji to, to a to.“ Tak nemá otevřenou mysl. Rozumíte?

Otevřená mysl se rovná vůli k flexibilitě.

To znamená, že se to absolutně vylučuje s nějakým rigidním chápáním, vnímáním a podobně. 

Být k sobě pravdivý

Souvisí to s tím, že ideálně musí mít člověk v sobě integrovanou schopnost být k sobě absolutně pravdivý. Protože co dělá naše mysl? Naše mysl má tendence obhajovat jakékoliv naše chování, vnímání, myšlení. Takže například na někoho vyjedete, na někoho budete hnusný a hned vám mysl najede: „Ale ten člověk si to zasloužil, protože to. Ten člověk si to zasloužil, protože udělal tohle.“

Takové blbosti, přitom to samozřejmě není pravda. A kdybyste už uměli vnímat spíše srdcem, tak víte, že to není pravda a že to byl váš omyl (to, že jste na někoho zbytečně vyjeli). A jestliže ale nejste k sobě upřímný a pravdivý, tak si to budete donekonečna obhajovat: „Ale v mém případě je to pravda. Ale v tomhle případě je to pravda.“

Zase jestli vám nejde o nějaké fyzické ohrožení života, tak tady, prosím, vyloučíme extrémní případy. Mluvíme o nějakých standardních normálních situacích. Někdo vás naštve v práci, doma, tak nehledě na to, co si myslíte, tak to není pravda. Nehledě na to, že jste si mysleli, jak jste byli v právu, tak to prostě není pravda. A mít tuto vlastnost být absolutně upřímný sám k sobě, když to dovedete do dokonalosti (souvisí to s tím sebedotazováním, o kterém už byla řeč), tak vás to opravdu dovede až k tomu osvícení. A třeba k cestě pravdy. Těch cest je více. 

Flexibilita a cesta pravdy

Cesta pravdy je cesta, kterou jsem si vybrala. Člověk musí být absolutně brutálně upřímný sám k sobě, nic si nenalhávat, nic si neobhajovat. Zároveň se to promítá navenek, že jste absolutně upřímní i ke svému okolí a vlastně si na nic nehrajete, abyste si zachovali nějakou fasádu.

Člověk až postupně vnímá, na jakých absurdních úrovních to bylo jenom proto, aby mu to sedlo do nějakého myšlenkového pochodu. Takže to je takový předpoklad k tomu, abyste mohli být flexibilní. Vaše duše, to vaše srdce a i ta hlava (mysl) musí být opravdu otevřená. Ale do té úrovně, že teď jdete napravo, za dvě vteřiny jdete nalevo, potom chvilku rovně a pak zase nalevo a vůbec vám to nevadí. Jdete s tím „flow“ a potom se už naladíte na intuici a takhle to funguje. 

Mnohdy si můžete zažít, že jste třeba zažili nějakou situaci, ve které jste dlouhodobě cítili, že je tam z vaší strany vyžadována nějaká změna (ta flexibilita v myšlení, v chování, v čemkoliv). A i když vám to ta hlava okecávala, tak jste jí dlouho přistoupili na tu hru a nechávali jste si to okecávat. Ale stejně to potom skončilo tím, co jste cítili. A zpětně jste viděli, že je to k vašemu prospěchu. 

Flexibilita a práce se spirituálními mistry

Jestliže pracujete se spirituálními mistry (ať už je to Ježíš nebo jiný svatý), tak když budete flexibilní, tak jim dost ulehčíte práci. Stále platí, že ty nápomocné duše, duchovní průvodci vás vedou na té cestě a dělají to rychleji, než byste toho byli sami schopní. A jestliže jste otevření této možnosti, tak musíte být ale otevření i věcem, co se vám nebudou líbit. Budete si to namlouvat, omlouvat, že to není pro vás. Na začátku cesty jsem si vymlouvala, abych to nemusela dělat, že: „Meditace není pro mě.“. Samozřejmě, že je, meditace je pro každého. 

Když budete otevření, tak vaše cesta bude rychlá. Jestliže budete rigidní v myšlení, v chování, budete neustále dělat věci stejným způsobem, tak si to zbytečně děláte těžší. 

Flexibilita a svoboda v rozhodování 

Já vím, že tam působí nějaký strach. Působí tam milion stínů. Je to komplexní, ale přeci jenom jestliže se tady bavíme o nějakých meditacích, práci s myslí, tak už byste měli být aspoň v té fázi, kdy si řeknete: „Nemusím poslouchat všechno, co se mi vynoří v hlavě.“

To je vůbec geniální základ: „Nemusím všechno následovat a hned jít všechno uskutečnit anebo se utvrzovat v tom, co mi proběhne hlavou.“. Protože někdy jsou z toho hrozné nesmysly. Kdežto když má člověk přístup k vyššímu vědomí, tak umí na ty věci nahlížet z vyšší perspektivy. Takže i když se vám stane nějaká nepříjemná situace, tak umíte nahlédnout na myšlenky, co vám tam plynuly, na pocity, co vám plynuly, a umíte to udělat z vyššího nadhledu a nemusíte se do toho až tak angažovat. Je tam více role pozorovatele. A jakmile budete flexibilní, tak to fakt půjde rychleji. 

Rok 2022

Taky je nutné zmínit (a jsem k tomu vedena, abych vám to řekla), že tento rok je prostě speciální. Netroufám si vůbec tvrdit, jestli pro všechny lidi na světě. Opravdu ne, já do astrologie vůbec nefušuji. Nicméně máme rok vodního tygra. A co jsem si všimla a co odpovídá mé zkušenosti, tak minimálně pro ta ohnivá znamení je tento rok divoký. Je plný změn, ale jsou to pozitivní změny a ne vždy se ty změny můžou zdát na první pohled pozitivní.

Čím rychleji přistoupíte na ty nové možnosti, nápady a inspirace, tak vám tam ty energie dokážou akcelerovat. Kdežto když tam třeba budete mít nějaký blok a ten krok neuděláte, například dostanete inspiraci změnit zaměstnání, kdy jste dlouho ve svém zaměstnání a třeba vás to nějak vyloženě neštve, ale máte vnitřní chtění nebo se to u vás projevilo na začátku roku, že byste chtěli změnu. 

Flexibilita a okno příležitosti

A teď si v hlavě můžete milionkrát odůvodnit, proč tu změnu neuděláte. A když jí neuděláte, tak je dost možné, že okno takové ideální příležitosti nebude jen tak znovu otevřené. Je nutné chápat, aby se ve vašem životě událi velké změny a aby byli ve vašem životě k prospěchu, že tam hraje roli hrozně moc vlivů.

Jestliže očekáváme nejideálnější možný výsledek, tak je ale z vaší strany nutné, abyste opravdu šli do „flow“ a byli flexibilní.

Jakmile máte nějaké impulsy, které už vycházejí z intuice a ne z vašeho ega, tak abyste je byli schopní následovat. A ono vám to potom všechno zapadne jak skládačka. Ale samozřejmě ta akce vždy byla a bude na vás.

Flexibilita, rychlost změn a následováni změn

Tento rok a to, co se už událo nejen v mém životě, ale i okolo mě, vnímám jako hodně divoký a plný příležitostí, které se nebudou jen tak opakovat. Takže i z mé strany nebo z naší rodiny to už od začátku roku vyžadovalo velkou flexibilitu, abychom přistoupili na něco nového. A bylo to úplně mimo rámec toho, co jsme si dokázali představit. A když jsme si to probírali, tak jsme připustili, že: „Jo, dává to smysl po všech stránkách a je to změna, kterou chceme udělat.“ 

Ale ten nápad na změnu v nějakém aspektu našeho života přišel takhle jako lusknutím prstů. A cítím, že je to případ hodně z vás. Víte co? Když to neposlechnete, co se stane? Relativně nic, ale třeba si počkáte dalších 5 let, než bude takové úplně perfektní okno. Kdybyste tu změnu jen před sebou tlačili a odkládali a udělali jí až mimo rámec toho okna, tak to třeba nemusí dopadnout tak ideálně.

Takže jestliže máte nějaký takový případ, kdy fakt intuitivně cítíte, že je to nějaká oblast, ve které chcete udělat změnu, udělejte ji. A flexibilita je opravdu hodně o změně. 

Flexibilita je navíc v dnešní době potřebná i z toho důvodu, že v dnešní době jsou energie hodně proměnlivé, hodně divoké. Je to dané i tím, že hodně lidí už disponuje vyšším vědomím. Už to není tak čitelné, když to bylo takové rigidní a předvídatelné, kdy si všichni furt jeli to svoje. A i z toho důvodu je to potřebné, protože změny můžete ucítit jako lusknutím prstů, že: „OK. Teď je čas na tohle. A teď je čas na tohle. A teď je čas, abych šla udělat tohle.“

Rok dlouhodobých změn

Chápu, že vám to vysvětluji relativně abstraktně. Zkoušela jsem to na tom příkladu s tou prací a může to být cokoliv. Může to být vaše poslání, které můžete nějakým způsobem předefinovat, měnit. Může to být vaše bydlení, může to být vaše práce, může to být počet dětí, že je chcete navýšit. Opravdu to může být cokoliv. 

Tento rok je velice nakloněn změnám, které budou mít dlouhý a pozitivní efekt.

Já jsem o tom v podstatě teoreticky smýšlela a četla na začátku roku, ale už tady máme za sebou půl roku a dokázala jsem si to zažít velice prakticky. A já to zbožňuji. Já jsem takový typ, že se furt něco dělá. Z naší dvojice je manžel určitě takový stabilnější, tak ten už potajmu doufá, že už bude klid a že už si vydechneme od těch změn. Já vím, že ne. Ale je to skvělé. 

Ale čím jste flexibilnější, tak musíte být absolutně fluidní jako voda. Nejenom ohebný, ale absolutně fluidní, abyste v tu danou chvíli byli schopní se vždy rozhodovat v zájmu svých nejlepších zájmů a nerozhodovat se na základě nějakých starých vzorců nebo zajetého chování, protože to většinou nemusí být a není k vašemu prospěchu a může vás to naopak brzdit. 

Jak rozvinout flexibilitu

Je to těžké. Jaký návod bych dala pro člověka, který je v nějakém stylu rigidní, ať už je to v myšlení, v emocích anebo je zaseknutý ve svých vzorcích? Jak na to, aby nebyl rigidní, aby byl flexibilní? Určitě je to vlastnost, kterou si trošku neseme do začátku života na základě našich minulých karem. Ale i když je člověk na všech úrovních relativně málo ohebný, tak se s tím dá pracovat. Ta absolutní upřímnost sám k sobě je asi ta nejjednodušší cesta. A samozřejmě to, abyste si dokázali udělat odstup od těch myšlenek, a to jsme zase u meditací a u vaší meditační práce. 

Flexibilita a důležitost osobní praxe

Když mluvíme o otevřené mysli a o flexibilitě, tak já po vás nežádám a nikdy jsem nežádala, abyste slepě věřili jakýmkoliv informacím.

Jediné, co potřebujete, je vaše osobní zkušenost a váš osobní prožitek. A to získáte jedině přes vlastní spirituální praxi.

Moje cesta jsou a vždy byly meditace. Já ani neznám někoho, kdo by nedělal nějakou formu meditace, komu bych řekla, že je to pro mě duchovně inspirativní člověk. Můžete najít nějakou cestu, která vám v tomto oboru vyhovuje, ale musíte mít tu svoji vlastní spirituální praxi a starat se o ní. 

Vlastní spirituální praxe

Vy nemusíte ničemu věřit. Je to o vaší zkušenosti. Dokud si to člověk nezažije, dejme tomu, že rigidní člověk má celý život ostré názory a nerad je mění. A teď by začal být k sobě upřímný ve smyslu proč je vůbec má a podobně, začal by meditovat a začal by si vytvářet odstup od těch myšlenek. Najednou zjistí, že: „Aha. Tak já na to možná nemusím vždy reagovat tak, jak reaguji.“ Jsou to úplně malinkaté změny. A jakmile začnou meditovat lidi, kteří mají problémy s agresivitou a s výbušností (a to mluvím o 10 minutách denně, já nemluvím o tom, že někdo sedí v meditaci 2 hodiny, jsou to absolutní začátečníci) a dají 5, 10 minut meditace, tak po týdnu zjistí, že: „Jo, jsem klidnější.“ Je to úžasný výsledek. Pro vážného aspiranta, který jde až k osvícení, to bude složitější, ale je to super. 

Takže to by asi byla rada, kterou bych dala někomu, kdo je rigidní: sebeanalýza, sebepozorování a nejdůležitější je vaše vlastní spirituální praxe. Ať už to pro vás v podstatě znamená cokoliv, ale prostě tam musí být ta praxe. To neznamená, že si jednou za půl roku zajdete na nějaký retreat nebo na nějaký víkend nebo si něco poslechnete. To vůbec ne. To znamená, že tam máte každodenní praktiky, ke kterým se neustále vracíte, a tudíž dokážete ten život pozvednout na vědomější úroveň. 

Kdybyste měli nějaké dotazy k té flexibilitě, opět chápu, že je to relativně abstraktní téma, ale nechme to otevřené. Třeba vás k tomu napadnou nějaké dotazy a můžeme se o tom někdy dál pobavit.