Noční můry umí potrápit a zůstat v mysli velice dlouho. Většina z nás se s nimi setkala. Pro někoho jsou ojedinělou záležitostí a pro někoho denním chlebem. Jak noční můry využít v náš prospěch se dozvíte v dnešním článku.

Proč máme noční můry

Důvodů je hned několik, přičemž zpravidla je třeba hledat příčinu v kombinaci těchto důvodů.

1. Fyzické příčiny

Náš mozek zpracovává všechny podněty z předchozího dne. Prakticky cokoliv se mohlo přetransformovat v noční můru. V případě, že jste nedávno prožili něco intenzivního (a to po jakékoliv stránce), pravděpodobnost je vyšší.

Člověk sám si noční můry může způsobit pomocí sledování hororových filmů. To samo o sobě může mít poměrně nepříjemný vedlejší efekt na váš život.


2. Zpráva z vašeho nevědomí (neboli podvědomí)

Na noční můru je možné nahlížet pozitivně, protože v každém případě jde o zprávu našeho podvědomí. Jde tedy o aspekt nás samotných, který je třeba zpracovat. Tento aspekt je námi častokrát vědomě odmítán.


3. Astrální cestování

Zejména začátečník si může splést astrální cestování se sny. Tyto dvě roviny se prolínají a mají i mnoho společného. Nicméně dokud je člověk nezkušený a je stále hodně ovlivněn neznalostí a strachem, jeho cesty budou zpravidla vést do nižší astrální roviny. A v něm je možné se setkat s různými entitami. Což mě přivádí k poslednímu důvodu.


4. Negativní entity

Čím je člověk vnímavější a má rozvinutější intuitivní smysly, tím více je náchylný k jakémukoliv setkání. A dokud své vnímání nemá pod kontrolou a neprošel si procesem sebeléčení, vibrace má zpravidla nižší. Pomocí nízkých vibrací nepřitáhnete do svých snů nápomocné bytosti, ale právě naopak. Negativní entity si s vaší myslí umí i pěkně pohrát, a tak mají na svědomí nejednu noční můru.

Jak noční můry zpracovat

Předně je důležitá změna perspektivy a nahlížet na noční můry jako na nejdůležitější zprávy o nás samých.

Je to něco, co si vyžaduje takovou míru pozornosti, až se ji ve vás pokouší probudit extrémní formou.

Jestliže se jedná o astrální cestování, je na místě se zamyslet nad tím, co vám tato situace přináší. Kde ve vás tkví ten strach, který tato setkání způsobuje? A kde má ten strach původ? Jestli se jedná o nevědomost, řešení je na místě – nastudujte si materiály o astrálním cestováním a strachu se zbavujte.

Rozhodně není trvalým řešením noční můry (a potažmo všechny sny) ignorovat a snažit se na ně zapomenout. Obsahují důležitá sdělení pro naše vědomí.

Děti a noční můry

Děti a jejich noční můry jsou kapitolou samy o sobě. Důvody jejich vzniku jsou stejné jako u dospělých. Nicméně v dětství je člověk spirituálnímu světu blíže, jelikož má ještě přirozeně otevřené intuitivní smysly. Je tudíž vnímavější vůči nehmotným vlivům. A ty ho pak samozřejmě mohou „obtěžovat“ i ve spánku.

Příklad by šel uvést na domácnosti, kde jsou časté hádky rodičů. A i když rodiče vše řeší bez přítomnosti dítěte, mylně se domnívají, že to na něj nemá žádný vliv. Kde jsou hádky, tam je naakumulovaná negativní energie. Je možné, že rodiče jsou vůči ní nevědomí, ale byl by spíše zázrak, kdyby i dítě mělo klidný spánek.

Jak se zbavit strachu z noční můry

Čím je člověk vnímavější, tím spíše si bude uvědomovat své sny. A jestliže se zatím nevydal na cestu vědomého duchovního rozvoje, tedy sebeléčení, je pravděpodobné, že ty sny budou převážně noční můry. Noční můry nám slouží jako takový budíček, který pouze křičí „No tak dělej se sebou už něco!“ (a ano, to platí zejména pro léčitele a spirituální média v začátcích).

Znám ten pocit, kdy se člověk vzbudí z noční můry a má strach opět usnout. Kvůli strachu z jejího opakování. V tomto případě mám vyzkoušený postup, který lze aplikovat i na děti.

Začněte procházet svoji noční můru od začátku, akorát teď měňte její průběh a vyústění. Byli jste v tmavém lese? Představte si, že místo toho jste na slunečné pláži. Napadl vás někdo ve snu? Můžete ho zavřít do klece, takže se k vám nedostane. Nebo ho můžete zmenšit na velikost mravence, vzít do dlaně a jen ho pobaveně pozorovat. Nebo ho dokonce necháte zavřít do vězení a celá země vás oslavuje jako hrdinu? Tento konec se líbí zejména dětem, ale fantazii se meze nekladou. Přetvořte svojí noční můru tak, aby vám nepřišla strašidelná.

Jakmile odstraníte strach, změníte své vibrace na vyšší a pokračování noční můry není tak pravděpodobné.

Prevence

Prevence není jednoduchá. Ale jakmile je člověk vědomý vůči svým strachům, negativním stránkám své osobnosti a myšlenkovým omezením, a vědomě s nimi pracuje, noční můry postupně mizí, až vymizí zcela. Poté, když vám někdy přece jen noční můra zkříží cestu, uvítáte ji s otevřenou náručí. Protože budete chápat, že jde o cestu do vašeho podvědomí a poskytuje vám to vodítko, na co si posvítit příště.